
KENT Sunstar Infrared Cooktop 2000W | 3 Preset Menus | Grill Stand to BBQ & Roast | Microcrystalline Glass | Digital Functions with LED Display | Adjustable Temperature Knob | SS Handle |Auto Cut-Off Visit the KENT Store
KENT Sunstar Infrared Cooktop 2000W | 3 Preset Menus | Grill Stand to BBQ & Roast | Microcrystalline Glass | Digital Functions with LED Display | Adjustable Temperature Knob | SS Handle |Auto Cut-Off Visit the KENT Store
Original: $51.66
-65%$51.66
$18.08The Story
Product information
Features & Specs
| Heating Elements | 1 |
|---|---|
| Fuel Type | Propane |
| Special Features | Lightweight |
| Burner Type | Induction |
| Control Type | Touch |
| Installation Type | Counter-Top |
| Wattage | 2000 Watts |
Item details
| Brand Name | KENT |
|---|---|
| Included Components | USER MANUAL |
| Manufacturer | KENT RO SYSTEMS LTD |
| ASIN | B0DFH6JKPR |
| Importer Contact Information | KENT RO SYSTEMS LTD |
| Item Type Name | KENT Sunstar Infrared Cooktop 2000W | 3 Preset Menus | Grill Stand to BBQ & Roast | Microcrystalline Glass | Digital Functions with LED Display | Adjustable Temperature Knob | SS Handle |Auto Cut-Off |
| Item Height | 120 Centimeters |
| Packer Contact Information | KENT RO SYSTEMS LTD |
| Warranty Description | 1 YEAR Manufacturer |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 37D x 45W x 120H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Size | Sunstar Infrared Cooktop 2000W |
Materials & Care
| Material Type | Glass |
|---|
Additional details
| Colour | BLACK |
|---|
About this item

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product information
Features & Specs
| Heating Elements | 1 |
|---|---|
| Fuel Type | Propane |
| Special Features | Lightweight |
| Burner Type | Induction |
| Control Type | Touch |
| Installation Type | Counter-Top |
| Wattage | 2000 Watts |
Item details
| Brand Name | KENT |
|---|---|
| Included Components | USER MANUAL |
| Manufacturer | KENT RO SYSTEMS LTD |
| ASIN | B0DFH6JKPR |
| Importer Contact Information | KENT RO SYSTEMS LTD |
| Item Type Name | KENT Sunstar Infrared Cooktop 2000W | 3 Preset Menus | Grill Stand to BBQ & Roast | Microcrystalline Glass | Digital Functions with LED Display | Adjustable Temperature Knob | SS Handle |Auto Cut-Off |
| Item Height | 120 Centimeters |
| Packer Contact Information | KENT RO SYSTEMS LTD |
| Warranty Description | 1 YEAR Manufacturer |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 37D x 45W x 120H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Size | Sunstar Infrared Cooktop 2000W |
Materials & Care
| Material Type | Glass |
|---|
Additional details
| Colour | BLACK |
|---|




















