
KENT Star Induction Cooktop 3000W | 6 Preset Menu | Full Microcrystalline Glass |Feather Touch Buttons & LED Display |Milk Boiling & Turbo Cooking Function | Overheat Protection & Auto Turn-Off| Black
KENT Star Induction Cooktop 3000W | 6 Preset Menu | Full Microcrystalline Glass |Feather Touch Buttons & LED Display |Milk Boiling & Turbo Cooking Function | Overheat Protection & Auto Turn-Off| Black
Original: $32.88
-65%$32.88
$11.51The Story
Product information
Features & Specs
| Heating Elements | 1 |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Fuel Type | Electric |
| Special Features | Digital Display, Automatic Shut Off |
| Burner Type | Induction |
| Ignition System Type | Electronic |
| Control Type | Touch |
| Installation Type | Counter-Top |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 3000 Watts |
Item details
| Brand Name | KENT |
|---|---|
| Included Components | 1 Cooktop |
| Manufacturer | Kent Ro System ltd, Kent Ro System ltd A-6 SECTOR 87 PHASE 2 NOIDA UTTAR PRADESH 201305 |
| ASIN | B0CX1VV88N |
| Item Type Name | Induction Cooktop |
| Item Height | 48 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Kent Ro System ltd A-6 SECTOR 87 PHASE 2 NOIDA UTTAR PRADESH 201305 |
| Packer Contact Information | Kent Ro System ltd |
| Unit Count | 1 Count |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 32D x 11W x 48H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 3 Kilograms |
| Size | Star Induction Cooktop 3000W |
Materials & Care
| Heater Surface Material Type | Glass |
|---|---|
| Material Type | Glass |
User guide
| Specifications Met | BIS |
|---|
Additional details
| Colour | Black |
|---|
About this item

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product information
Features & Specs
| Heating Elements | 1 |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Fuel Type | Electric |
| Special Features | Digital Display, Automatic Shut Off |
| Burner Type | Induction |
| Ignition System Type | Electronic |
| Control Type | Touch |
| Installation Type | Counter-Top |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 3000 Watts |
Item details
| Brand Name | KENT |
|---|---|
| Included Components | 1 Cooktop |
| Manufacturer | Kent Ro System ltd, Kent Ro System ltd A-6 SECTOR 87 PHASE 2 NOIDA UTTAR PRADESH 201305 |
| ASIN | B0CX1VV88N |
| Item Type Name | Induction Cooktop |
| Item Height | 48 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Kent Ro System ltd A-6 SECTOR 87 PHASE 2 NOIDA UTTAR PRADESH 201305 |
| Packer Contact Information | Kent Ro System ltd |
| Unit Count | 1 Count |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 32D x 11W x 48H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 3 Kilograms |
| Size | Star Induction Cooktop 3000W |
Materials & Care
| Heater Surface Material Type | Glass |
|---|---|
| Material Type | Glass |
User guide
| Specifications Met | BIS |
|---|
Additional details
| Colour | Black |
|---|




















