
Godrej 472L 2 Star, 1+2 Years Warranty, AI Tech, 6-In-1 Convertible Freezer, 95%+ Food Surface Disinfection, Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (RF EON 474B RCI MT BK, Matt Black)
Godrej 472L 2 Star, 1+2 Years Warranty, AI Tech, 6-In-1 Convertible Freezer, 95%+ Food Surface Disinfection, Inverter Frost Free Double Door Refrigerator (RF EON 474B RCI MT BK, Matt Black)
The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Advanced Control Panel, Cool Balance Technology, Farm Freshness upto 30 days, Nano Shield Technology |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | double door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Right |
| Compressor Type | Inverter |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 73.9D x 73.7W x 185H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 472 litres |
| Freezer Capacity | 96 Litres |
| Item Weight | 72 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 295 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 472 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
Item details
| Brand Name | Godrej |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | RF EON 474B RCI MT BK |
| Customer Reviews |
(557)
3.9 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DB63CFRM |
| Importer Contact Information | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected] |
| Item Type Name | Frost Free Double Door Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 185 Centimeters |
| Manufacturer | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected], Godrej & Boyce Mfg Co Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected] |
| Packer Contact Information | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1+2 years on product, 10 years on compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. “For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand.” |
Style
| Colour | Matt Black |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Advanced Control Panel, Cool Balance Technology, Farm Freshness upto 30 days, Nano Shield Technology |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | double door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Right |
| Compressor Type | Inverter |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 73.9D x 73.7W x 185H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 472 litres |
| Freezer Capacity | 96 Litres |
| Item Weight | 72 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 295 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 472 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
Item details
| Brand Name | Godrej |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | RF EON 474B RCI MT BK |
| Customer Reviews |
(557)
3.9 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DB63CFRM |
| Importer Contact Information | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected] |
| Item Type Name | Frost Free Double Door Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 185 Centimeters |
| Manufacturer | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected], Godrej & Boyce Mfg Co Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected] |
| Packer Contact Information | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1+2 years on product, 10 years on compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 080-67436743 / 022-67965656 , WhatsApp: ‘Hi’ to 9321665511 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. “For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand.” |
Style
| Colour | Matt Black |
|---|---|
| Pattern | Solid |


















