
LG 340 L, 2 Star, Frost Free, Double Door, Smart Inverter Compressor, Bottom Freezer Refrigerator with DoorCooling+, AI ThinQ, Wi-Fi Convertible (GL-B382CDSY,Dazzle Steel, Express Freeze)
LG 340 L, 2 Star, Frost Free, Double Door, Smart Inverter Compressor, Bottom Freezer Refrigerator with DoorCooling+, AI ThinQ, Wi-Fi Convertible (GL-B382CDSY,Dazzle Steel, Express Freeze)
Original: $451.91
-65%$451.91
$158.17The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Bottom |
|---|---|
| Additional Features | App Control, Frost Free, Inverter Compressor, Separate Freezer, Wi-Fi Enabled |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Right |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number of Sections | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71D x 60W x 172H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 340 litres |
| Freezer Capacity | 88 Litres |
| Item Weight | 63 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 281 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 340 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-B382CDSY |
| Model Number | GL-B382CDSY |
| ASIN | B0FM7V6VV6 |
| Importer Contact Information | Regd. Office: A-24/6, Mohan Cooperative IND Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Frost-Free Double -Door Refrigerators |
| Included Components | 1U Refrigerator; 1U User Manual |
| Item Height | 172 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Ltd., LG Electronics India Ltd., 51, Udyog Vihar, Greater Noida (U.P)-201306 | Contact Brand for assistance @ [ Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999 ] | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | LG Electronics India Ltd., 51, Udyog Vihar, Greater Noida (U.P)-201306 | Contact Brand for assistance @ [ Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999 ] | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Ltd., 51, Udyog Vihar, Greater Noida (U.P)-201306 | Contact Brand for assistance @ [ Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999 ] | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 10 years warranty on compressor (T&C apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] or visit https://www.lg.com/in/support/ and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service centre will allot you a convenient slot for the service. For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand. |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Bottom |
|---|---|
| Additional Features | App Control, Frost Free, Inverter Compressor, Separate Freezer, Wi-Fi Enabled |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Right |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number of Sections | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 71D x 60W x 172H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 340 litres |
| Freezer Capacity | 88 Litres |
| Item Weight | 63 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 281 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 340 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-B382CDSY |
| Model Number | GL-B382CDSY |
| ASIN | B0FM7V6VV6 |
| Importer Contact Information | Regd. Office: A-24/6, Mohan Cooperative IND Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Frost-Free Double -Door Refrigerators |
| Included Components | 1U Refrigerator; 1U User Manual |
| Item Height | 172 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Ltd., LG Electronics India Ltd., 51, Udyog Vihar, Greater Noida (U.P)-201306 | Contact Brand for assistance @ [ Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999 ] | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | LG Electronics India Ltd., 51, Udyog Vihar, Greater Noida (U.P)-201306 | Contact Brand for assistance @ [ Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999 ] | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Ltd., 51, Udyog Vihar, Greater Noida (U.P)-201306 | Contact Brand for assistance @ [ Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999 ] | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 10 years warranty on compressor (T&C apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] or visit https://www.lg.com/in/support/ and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service centre will allot you a convenient slot for the service. For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand. |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
























