
Original: $260.91
-65%$260.91
$91.32The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Door Lock, inverter, stabilizer free operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | standard_double_door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Adjustable Temperature Control | No |
| Door Orientation | Right |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 53.7D x 63.1W x 129.6H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 260 litres |
| Freezer Capacity | 75 Litres |
| Item Weight | 46 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 5 Watt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 260 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass,Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-N292RDSY |
| Customer Reviews |
(319)
4.3 out of 5 stars |
| ASIN | B07PB5FTYG |
| Importer Contact Information | LG Electronics India Pvt.Ltd. Regd.Office : A-24/6, MOHAN COOPERATIVE IND ESTATE, MATHURA ROAD, NEW DELHI - 110044 | Contact Details: 1800 315 9999 / 1800 180 9999 ,Email ID: [email protected] |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Unit of Refrigerator & 1 Unit of User of Manual |
| Item Height | 129.6 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Door Lock, inverter, stabilizer free operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | standard_double_door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Adjustable Temperature Control | No |
| Door Orientation | Right |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 53.7D x 63.1W x 129.6H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 260 litres |
| Freezer Capacity | 75 Litres |
| Item Weight | 46 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 5 Watt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 260 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glass,Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-N292RDSY |
| Customer Reviews |
(319)
4.3 out of 5 stars |
| ASIN | B07PB5FTYG |
| Importer Contact Information | LG Electronics India Pvt.Ltd. Regd.Office : A-24/6, MOHAN COOPERATIVE IND ESTATE, MATHURA ROAD, NEW DELHI - 110044 | Contact Details: 1800 315 9999 / 1800 180 9999 ,Email ID: [email protected] |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Unit of Refrigerator & 1 Unit of User of Manual |
| Item Height | 129.6 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
























