
Original: $302.66
-65%$302.66
$105.93The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Convertible, Inverter Compressor, Stabilizer free operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Freezer Top |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 55.5D x 63.7W x 157.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 246 litres |
| Freezer Capacity | 58 Litres |
| Item Weight | 53 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 232 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 246 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-S262SDSX |
| Model Number | GL-S262SDSX |
| ASIN | B0BSDR1S67 |
| Importer Contact Information | Regd. Office: A-24/6, Mohan Cooperative IND Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual |
| Item Height | 157.5 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra)-412220 | E-Mail: [email protected] | Contact Brand for assistance @ [Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999] |
| Manufacturer Contact Information | Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra)-412220 | E-Mail: [email protected] | Contact Brand for assistance @ [Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999] |
| Packer Contact Information | Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra)-412220 | E-Mail: [email protected] | Contact Brand for assistance @ [Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999] |
| Unit Count | 1 Piece |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor T&C |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Convertible, Inverter Compressor, Stabilizer free operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Freezer Top |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 55.5D x 63.7W x 157.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 246 litres |
| Freezer Capacity | 58 Litres |
| Item Weight | 53 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 232 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 246 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-S262SDSX |
| Model Number | GL-S262SDSX |
| ASIN | B0BSDR1S67 |
| Importer Contact Information | Regd. Office: A-24/6, Mohan Cooperative IND Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator Unit, 1 User Manual |
| Item Height | 157.5 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra)-412220 | E-Mail: [email protected] | Contact Brand for assistance @ [Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999] |
| Manufacturer Contact Information | Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra)-412220 | E-Mail: [email protected] | Contact Brand for assistance @ [Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999] |
| Packer Contact Information | Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra)-412220 | E-Mail: [email protected] | Contact Brand for assistance @ [Call: 08069379999; WhatsApp: 9711709999] |
| Unit Count | 1 Piece |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor T&C |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
























