
Original: $292.23
-65%$292.23
$102.28The Story
Keeping your food items fresh for consumption is a breeze with the LG 240 L Frost-free Double-door Convertible Refrigerator. Its Smart Inverter Compressor is designed for energy-efficient performance, thereby helping you save up on electricity bills. Also, this refrigerator lets you convert its freezer in case you need additional space for storing fruits and veggies. Moreover, its Multi Air Flow system modulates the temperature so that the food items remain fresh for a long time.
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Smart Inverter Compressor, Multi Air Flow, Door alarm, Auto Smart Connect, Smart Diagnosis, Works Without Stabilizer |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | double door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Electric | Yes |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 3 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 70.3D x 58.5W x 147.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 240 litres |
| Freezer Capacity | 59 Litres |
| Item Weight | 50 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 231 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 240 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-S292RDSX |
| Customer Reviews |
(2,600)
4.1 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B08X711N4H |
| Importer Contact Information | LG Electronics India Pvt.Ltd. Regd.Office : A-24/6, MOHAN COOPERATIVE IND ESTATE, MATHURA ROAD, NEW DELHI - 110044 | Contact Details: 1800 315 9999 / 1800 180 9999 ,Email ID: [email protected] |
| Item Type Name | Double-door Refrigerator |
| Included Components | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 147.5 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year on product, 10 years on compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Keeping your food items fresh for consumption is a breeze with the LG 240 L Frost-free Double-door Convertible Refrigerator. Its Smart Inverter Compressor is designed for energy-efficient performance, thereby helping you save up on electricity bills. Also, this refrigerator lets you convert its freezer in case you need additional space for storing fruits and veggies. Moreover, its Multi Air Flow system modulates the temperature so that the food items remain fresh for a long time.
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Smart Inverter Compressor, Multi Air Flow, Door alarm, Auto Smart Connect, Smart Diagnosis, Works Without Stabilizer |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | double door |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Is Electric | Yes |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 3 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 70.3D x 58.5W x 147.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 240 litres |
| Freezer Capacity | 59 Litres |
| Item Weight | 50 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 231 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 240 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Matte |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-S292RDSX |
| Customer Reviews |
(2,600)
4.1 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B08X711N4H |
| Importer Contact Information | LG Electronics India Pvt.Ltd. Regd.Office : A-24/6, MOHAN COOPERATIVE IND ESTATE, MATHURA ROAD, NEW DELHI - 110044 | Contact Details: 1800 315 9999 / 1800 180 9999 ,Email ID: [email protected] |
| Item Type Name | Double-door Refrigerator |
| Included Components | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 147.5 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd., LG Electronics India Pvt. Ltd. 51, Udyog Vihar, Greater Noida (UP)-201306 | [email protected] | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year on product, 10 years on compressor (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
























