
Original: $273.44
-65%$273.44
$95.70The Story
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Convertible, Inverter Compressor, Stabilizer free operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | standard_double_door |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 70.3D x 58.5W x 147.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 240 litres |
| Freezer Capacity | 61 Litres |
| Item Weight | 48 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 267 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 240 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-32 |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-S292RDSY |
| Model Number | GL-S292RDSY |
| Customer Reviews |
(178)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B08523BC7W |
| Importer Contact Information | LG Electronics India Pvt.Ltd. Regd.Office : A-24/6, MOHAN COOPERATIVE IND ESTATE, MATHURA ROAD, NEW DELHI - 110044 | Contact Details: 1800 315 9999 / 1800 180 9999 ,Email ID: [email protected] |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Unit of Refrigerator & 1 Unit of User of Manual |
| Item Height | 147.5 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., PLOT NO. A-5, M.I.D.C RANJANGAON, TAL SHIRUR ,PUNE--412220 RANJANGAON -412220 Maharashtra | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | PLOT NO. A-5, M.I.D.C RANJANGAON, TAL SHIRUR ,PUNE--412220 RANJANGAON -412220 Maharashtra | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG ELECTRONICS, PLOT NO. A-5, M.I.D.C RANJANGAON, TAL SHIRUR ,PUNE--412220 RANJANGAON -412220 Maharashtra | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Convertible, Inverter Compressor, Stabilizer free operation |
| Number of Doors | 2 |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | standard_double_door |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Electronic |
| Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Has Convertible Freezer | Yes |
| Is Electric | Yes |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 70.3D x 58.5W x 147.5H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 240 litres |
| Freezer Capacity | 61 Litres |
| Item Weight | 48 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 267 Kilowatt Hours |
| Refrigerator Net Capacity | 240 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Star |
Materials & Care
| Refrigerant | R-32 |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-S292RDSY |
| Model Number | GL-S292RDSY |
| Customer Reviews |
(178)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B08523BC7W |
| Importer Contact Information | LG Electronics India Pvt.Ltd. Regd.Office : A-24/6, MOHAN COOPERATIVE IND ESTATE, MATHURA ROAD, NEW DELHI - 110044 | Contact Details: 1800 315 9999 / 1800 180 9999 ,Email ID: [email protected] |
| Item Type Name | Refrigerator |
| Included Components | 1 Unit of Refrigerator & 1 Unit of User of Manual |
| Item Height | 147.5 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd., PLOT NO. A-5, M.I.D.C RANJANGAON, TAL SHIRUR ,PUNE--412220 RANJANGAON -412220 Maharashtra | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Manufacturer Contact Information | PLOT NO. A-5, M.I.D.C RANJANGAON, TAL SHIRUR ,PUNE--412220 RANJANGAON -412220 Maharashtra | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Packer Contact Information | LG ELECTRONICS, PLOT NO. A-5, M.I.D.C RANJANGAON, TAL SHIRUR ,PUNE--412220 RANJANGAON -412220 Maharashtra | TEL (TOLL FREE) : 1800 315 9999 / 1800 180 9999 | [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year on product, 10 years on compressor |
Style
| Colour | Dazzle Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |























