
Original: $234.82
-65%$234.82
$82.19The Story
| Detailed Specifications | |
| Model Name | 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator |
| Model Number | GL-D241ASMU.DSMZEBN |
| Width x Height x Depth | 584 x 1500 x 648 mm |
| Type | Single Door Refrigerator |
| Capacity | 224 L |
| Star Rating | 5 Star |
| In The Box | 1x Refrigerator, User Manual & Warranty Card |
| Display Type | Knob dial |
| Vegetable & Fruit Drawer | Yes, Vegetable box (1) |
| Built-in / Free-standing | Free-standing |
| With Base Stand Drawer | Yes |
| Anti-Bacteria Gasket | Yes |
| Moist Fresh Zone | Yes |
| Highlights | Spacious Chiller Tray, Fastest Ice Making, Works without Stabilizer |
| Door Handle | Ariana |
| Door Type | PET (Material) |
| Interior Lamp | Bulb Light |
| Number Of Door Shelf | 6 (Transparent) |
| Number of Shelf Total | 3 |
| Shelf Material | Toughened glass shelves |
| Freezer Capacity | 27 L |
| Icemaker | Normal Ice Tray |
| Rated Annual Power Consumption | 135 kWh/Year |
| OPERATION & PERFORMANCE | Inverter Technology |
| Smart Inverter Compressor (BLDC) | DIMENSIONS |
| Dimensions | 584 x 1500 x 648 mm |
| Weight | 40 kg |
| Warranty Summary | 10 Years Manufacturing Warranty Of Compressor |
| Generic Name | Refrigerators |
| Country of Origin | India |
| Manufactured by | LG Electronics India Pvt.Ltd., Plot No A-5, MIDC, Ranjangaon, Tai Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 |
| Imported by | LG Electronics India Pvt Ltd. Regd. Office: A-24/6,Mohan Cooperative Ind Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Packed by | LG Electronics India Pvt.Ltd., Plot No A-5, MIDC, Ranjangaon, Tai Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Detailed Specifications | |
| Model Name | 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator |
| Model Number | GL-D241ASMU.DSMZEBN |
| Width x Height x Depth | 584 x 1500 x 648 mm |
| Type | Single Door Refrigerator |
| Capacity | 224 L |
| Star Rating | 5 Star |
| In The Box | 1x Refrigerator, User Manual & Warranty Card |
| Display Type | Knob dial |
| Vegetable & Fruit Drawer | Yes, Vegetable box (1) |
| Built-in / Free-standing | Free-standing |
| With Base Stand Drawer | Yes |
| Anti-Bacteria Gasket | Yes |
| Moist Fresh Zone | Yes |
| Highlights | Spacious Chiller Tray, Fastest Ice Making, Works without Stabilizer |
| Door Handle | Ariana |
| Door Type | PET (Material) |
| Interior Lamp | Bulb Light |
| Number Of Door Shelf | 6 (Transparent) |
| Number of Shelf Total | 3 |
| Shelf Material | Toughened glass shelves |
| Freezer Capacity | 27 L |
| Icemaker | Normal Ice Tray |
| Rated Annual Power Consumption | 135 kWh/Year |
| OPERATION & PERFORMANCE | Inverter Technology |
| Smart Inverter Compressor (BLDC) | DIMENSIONS |
| Dimensions | 584 x 1500 x 648 mm |
| Weight | 40 kg |
| Warranty Summary | 10 Years Manufacturing Warranty Of Compressor |
| Generic Name | Refrigerators |
| Country of Origin | India |
| Manufactured by | LG Electronics India Pvt.Ltd., Plot No A-5, MIDC, Ranjangaon, Tai Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 |
| Imported by | LG Electronics India Pvt Ltd. Regd. Office: A-24/6,Mohan Cooperative Ind Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Packed by | LG Electronics India Pvt.Ltd., Plot No A-5, MIDC, Ranjangaon, Tai Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 |
























