
LG 210 L, 5 Star, Smart Inverter Compressor, Direct Cool Single Door Refrigerator (GL-D231APZU, Shiny Steel, Base stand with drawer & Moist 'N' Fresh)
LG 210 L, 5 Star, Smart Inverter Compressor, Direct Cool Single Door Refrigerator (GL-D231APZU, Shiny Steel, Base stand with drawer & Moist 'N' Fresh)
Original: $214.90
-65%$214.90
$75.22The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Base Drawer, Door Lock, Energy Efficient, Inverter Compressor, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Freezer Top, Single Door |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 62D x 59.1W x 125H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 210 litres |
| Freezer Capacity | 24 Litres |
| Item Weight | 35 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 134 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 210 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-D231APZU |
| ASIN | B0FB42C5Q9 |
| Importer Contact Information | A-24/6, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi - 110044 |
| Item Type Name | Direct Cool Single Door Refrigerators |
| Included Components | 1 Base Stand Drawer, Manual, 1 Refrigerator |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 125 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Ltd., Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 | Email - [email protected] | TEL : 08069379999 , WhatsApp - 9711709999 |
| Manufacturer Contact Information | Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 | Email - [email protected] | TEL : 08069379999 , WhatsApp - 9711709999 |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Ltd., Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 | Email - [email protected] | TEL : 08069379999 , WhatsApp - 9711709999 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 10 years warranty on compressor (T&C apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand. |
Style
| Colour | Shiny Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Base Drawer, Door Lock, Energy Efficient, Inverter Compressor, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Freezer Top, Single Door |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 62D x 59.1W x 125H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 210 litres |
| Freezer Capacity | 24 Litres |
| Item Weight | 35 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 134 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 210 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-D231APZU |
| ASIN | B0FB42C5Q9 |
| Importer Contact Information | A-24/6, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi - 110044 |
| Item Type Name | Direct Cool Single Door Refrigerators |
| Included Components | 1 Base Stand Drawer, Manual, 1 Refrigerator |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 125 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Ltd., Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 | Email - [email protected] | TEL : 08069379999 , WhatsApp - 9711709999 |
| Manufacturer Contact Information | Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 | Email - [email protected] | TEL : 08069379999 , WhatsApp - 9711709999 |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Ltd., Plot No. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal Shirur, Pune (Maharashtra) - 412220 | Email - [email protected] | TEL : 08069379999 , WhatsApp - 9711709999 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 10 years warranty on compressor (T&C apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand. |
Style
| Colour | Shiny Steel |
|---|---|
| Pattern | Solid |
























