
Original: $200.29
-65%$200.29
$70.10The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Base Drawer, Door Lock, Energy Efficient, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | No Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 63.8D x 59.1W x 125H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 210 litres |
| Freezer Capacity | 24 Litres |
| Item Weight | 36 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 173 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 210 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-D231AFSD |
| Model Number | GL-D231AFSD |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Base Drawer, Door Lock, Energy Efficient, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | No Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 3 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 63.8D x 59.1W x 125H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 210 litres |
| Freezer Capacity | 24 Litres |
| Item Weight | 36 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 173 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 210 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | GL-D231AFSD |
| Model Number | GL-D231AFSD |
























