
LG 201 L 3 Star Single Door Refrigerator with Smart Inverter Compressor, Direct Cool, Stabilizer Free Operation, Emerald Lotus (GL-B211HELD, Model)
LG 201 L 3 Star Single Door Refrigerator with Smart Inverter Compressor, Direct Cool, Stabilizer Free Operation, Emerald Lotus (GL-B211HELD, Model)
Original: $187.87
-65%$187.87
$65.75The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Direct Cool Technology,, Inverter Compressor, Moist ‘n’ Fresh Box, Anti-Bacterial Gasket, Stabilizer Free Operation,, Stabilizer free operation |
| Number of Doors | 4 |
| Defrost System Type | Direct cool |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Standard Depth |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Right |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 65D x 57.5W x 132.2H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 201 litres |
| Freezer Capacity | 20 Litres |
| Item Weight | 38000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 167.99 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 201 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy Floral Design |
| Door Material Type | PCM (Pre-coated Metal) with Floral Finish |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | B211HELD |
| Series Number | 211 |
| Model Number | B211HELD |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FRXMCMG4 |
| Item Type Name | Single Door Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator Unit,, Egg Tray, Ice Tray,, User Manual, Warranty Card |
| Item Height | 132.2 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd., Toll Free: 1800-315-9999 / 1800-180-9999 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year on product, 10 years on compressor T&C |
Style
| Colour | Emerald Lotus (Floral Design) |
|---|---|
| Pattern | Floral |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Direct Cool Technology,, Inverter Compressor, Moist ‘n’ Fresh Box, Anti-Bacterial Gasket, Stabilizer Free Operation,, Stabilizer free operation |
| Number of Doors | 4 |
| Defrost System Type | Direct cool |
| Voltage | 230 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Standard Depth |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Right |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Customisable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 2 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 65D x 57.5W x 132.2H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 201 litres |
| Freezer Capacity | 20 Litres |
| Item Weight | 38000 Grams |
| Annual Energy Consumption | 167.99 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 201 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy Floral Design |
| Door Material Type | PCM (Pre-coated Metal) with Floral Finish |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | B211HELD |
| Series Number | 211 |
| Model Number | B211HELD |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FRXMCMG4 |
| Item Type Name | Single Door Refrigerator |
| Included Components | 1 Refrigerator Unit,, Egg Tray, Ice Tray,, User Manual, Warranty Card |
| Item Height | 132.2 Centimeters |
| Manufacturer | LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Pvt. Ltd., Toll Free: 1800-315-9999 / 1800-180-9999 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year on product, 10 years on compressor T&C |
Style
| Colour | Emerald Lotus (Floral Design) |
|---|---|
| Pattern | Floral |
























