
LG 185 L, 5 Star, Direct-Cool, Smart Inverter Compressor, Single Door Refrigerator with Fast Ice Making (GL-D201ASFU, Scarlet Florance, Runs on Home Inverter, Moist 'N' Fresh & Base stand with drawer)
LG 185 L, 5 Star, Direct-Cool, Smart Inverter Compressor, Single Door Refrigerator with Fast Ice Making (GL-D201ASFU, Scarlet Florance, Runs on Home Inverter, Moist 'N' Fresh & Base stand with drawer)
The Story
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Base Drawer, Energy Efficient, Inverter Compressor, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Freezer Top, Single Door |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 2 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 5 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 65D x 53.4W x 127.7H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 185 litres |
| Freezer Capacity | 16 Litres |
| Item Weight | 33 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 131 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 185 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-D201ASFU |
| Customer Reviews |
(182)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FHQFLLG9 |
| Importer Contact Information | A-24/6, Mohan Cooperative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Direct Cool Single Door Refrigerators |
| Included Components | 1U Single Door Refrigerator; 1U User Manual; 1U Base Stand |
| Item Height | 127.7 Centimeters |
| Manufacturer | 51, Udyog Vihar, Gr. Noida (UP) – 201306 | Telephone - 08069379999, WhatsApp - 9711709999| E-mail - [email protected], LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | 51, Udyog Vihar, Gr. Noida (UP) – 201306 | Telephone - 08069379999, WhatsApp - 9711709999| E-mail - [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Ltd., Plot no. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal-Shirur Udyog Vihar, Pune (Maharashtra) PIN- 412220 | E-mail: [email protected] | TEL: 08069379999, WhatsApp : 9711709999 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 10 years warranty on compressor (T&C apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand. |
Style
| Colour | Scarlet Florance |
|---|---|
| Pattern | Floral |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features & Specs
| Configuration | Freezer-on-Top |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable Shelves, Base Drawer, Energy Efficient, Inverter Compressor, Stabilizer Free Operation |
| Number of Doors | 1 |
| Defrost System Type | Manual |
| Voltage | 220 Volts |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Form Factor | Freezer Top, Single Door |
| Ice Maker Dispensed Type | Cubed |
| Cooling Method | Compressor |
| Inverter Type | Has Inverter |
| Lock Type | Key |
| Number Of Shelves | 2 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Door Orientation | Left |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Has Convertible Freezer | No |
| Is Product Cordless | No |
| Is Customisable? | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Number Of Racks | 2 |
| Number of Sections | 2 |
| Door Shelf Count | 5 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 65D x 53.4W x 127.7H Centimeters |
|---|---|
| Capacity | 185 litres |
| Freezer Capacity | 16 Litres |
| Item Weight | 33 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | 131 Kilowatt Hours Per Year |
| Refrigerator Net Capacity | 185 Liters |
User guide
| BEE Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Specification Met | Energy Rating |
Materials & Care
| Refrigerant | R-600A |
|---|---|
| Product Finish Type | Glossy |
| Door Material Type | Stainless Steel |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Model Name | RD |
| Model Number | GL-D201ASFU |
| Customer Reviews |
(182)
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FHQFLLG9 |
| Importer Contact Information | A-24/6, Mohan Cooperative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Direct Cool Single Door Refrigerators |
| Included Components | 1U Single Door Refrigerator; 1U User Manual; 1U Base Stand |
| Item Height | 127.7 Centimeters |
| Manufacturer | 51, Udyog Vihar, Gr. Noida (UP) – 201306 | Telephone - 08069379999, WhatsApp - 9711709999| E-mail - [email protected], LG Electronics India Pvt. Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | 51, Udyog Vihar, Gr. Noida (UP) – 201306 | Telephone - 08069379999, WhatsApp - 9711709999| E-mail - [email protected] |
| Packer Contact Information | LG Electronics India Ltd., Plot no. A-5, MIDC, Ranjangaon, Tal-Shirur Udyog Vihar, Pune (Maharashtra) PIN- 412220 | E-mail: [email protected] | TEL: 08069379999, WhatsApp : 9711709999 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer warranty: 1 year comprehensive warranty, 10 years warranty on compressor (T&C apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service center will allot you a convenient slot for the service. For units installed by entities outside of Brand's service network, warranty repairs for defects attributed to installation may be charged by the Brand. |
Style
| Colour | Scarlet Florance |
|---|---|
| Pattern | Floral |
























