
LG 14 Place Setting Free Standing Dishwasher with QuadWash, EasyRack Plus, Wi-Fi Enabled (DFB512FP, Platinum Silver Ⅲ, Inverter Direct Drive Motor)
LG 14 Place Setting Free Standing Dishwasher with QuadWash, EasyRack Plus, Wi-Fi Enabled (DFB512FP, Platinum Silver Ⅲ, Inverter Direct Drive Motor)
The Story
Product description
The LG DFB512FP dishwasher combines style, functionality, and innovative technology, making it the perfect addition to any modern kitchen. With features like QuadWash, SmartThinQ connectivity, and an adjustable rack system, it delivers powerful cleaning performance, while being eco-friendly and energy-efficient. It’s designed to simplify your daily life, providing superior cleaning results with minimal effort.
Features & Specs
| Installation Type | Freestanding |
|---|---|
| Capacity | 14 load |
| Special Features | Childproof Lock, Cycle Status Indicator, Half Load, Inverter Motor, Salt Level Indicator |
| Controls Type | Touch |
| Noise Level | 46 Decibels |
| Form Factor | Freestanding |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Voltage | 230 Volts |
| Cycle Options | Delay Start, Delicate, Economy, Intensive, Normal |
| Display | LED |
| Energy Consumption | 1600 Watts |
| Number Of Settings | 14 |
| Water Consumption | 9.6 litres |
| Option Cycles | 14 |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Inlet Minimum Pressure | 50 Kilopascal |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Included Components | Cutlery Basket, Salt Refill Funnel, User Manual |
| Model Name | DFB512FP |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Model Number | DFB512FP |
| Manufacturer | TAIZHOU LG ELECTRONICS REFRIGERATION CO. ,LTD., LG Electronics Inc.., 9th floor west wing LG Twin Towers, Yoido dong, Youngdungpo – GU, Seoul 150 -721, Korea Yiodo, P.O, BOX 669 SEOUL, TAIZHOU LG ELECTRONICS REFRIGERATION CO. LTD. |
| Customer Reviews |
(4)
2.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DK1T7YMD |
| Importer Contact Information | LG Electronics India, A-24/6, Mohan Cooperative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Dishwashers |
| Item Height | 85 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | TAIZHOU LG ELECTRONICS REFRIGERATION CO. ,LTD., LG Electronics Inc.., 9th floor west wing LG Twin Towers, Yoido dong, Youngdungpo – GU, Seoul 150 -721, Korea Yiodo, P.O, BOX 669 SEOUL |
| Packer Contact Information | LG Electronics Inc.., 9th floor west wing LG Twin Towers, Yoido dong, Youngdungpo – GU, Seoul 150 -721, Korea Yiodo, P.O, BOX 669 SEOUL |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer Warranty: 2 Years Comprehensive Warranty & 10 Years on Direct Drive Motor from the date of purchase (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service centre will allot you a convenient slot for the service. |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 60D x 60W x 85H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 47 Kilograms |
Materials & Care
| Material Type | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Stainless Steel |
|---|---|
| Finish Type | Matte |
| Inner Material | Stainless Steel |
Style
| Colour | Platinum Silver 3 |
|---|

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product description
The LG DFB512FP dishwasher combines style, functionality, and innovative technology, making it the perfect addition to any modern kitchen. With features like QuadWash, SmartThinQ connectivity, and an adjustable rack system, it delivers powerful cleaning performance, while being eco-friendly and energy-efficient. It’s designed to simplify your daily life, providing superior cleaning results with minimal effort.
Features & Specs
| Installation Type | Freestanding |
|---|---|
| Capacity | 14 load |
| Special Features | Childproof Lock, Cycle Status Indicator, Half Load, Inverter Motor, Salt Level Indicator |
| Controls Type | Touch |
| Noise Level | 46 Decibels |
| Form Factor | Freestanding |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Voltage | 230 Volts |
| Cycle Options | Delay Start, Delicate, Economy, Intensive, Normal |
| Display | LED |
| Energy Consumption | 1600 Watts |
| Number Of Settings | 14 |
| Water Consumption | 9.6 litres |
| Option Cycles | 14 |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Inlet Minimum Pressure | 50 Kilopascal |
Item details
| Brand Name | LG |
|---|---|
| Included Components | Cutlery Basket, Salt Refill Funnel, User Manual |
| Model Name | DFB512FP |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Model Number | DFB512FP |
| Manufacturer | TAIZHOU LG ELECTRONICS REFRIGERATION CO. ,LTD., LG Electronics Inc.., 9th floor west wing LG Twin Towers, Yoido dong, Youngdungpo – GU, Seoul 150 -721, Korea Yiodo, P.O, BOX 669 SEOUL, TAIZHOU LG ELECTRONICS REFRIGERATION CO. LTD. |
| Customer Reviews |
(4)
2.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DK1T7YMD |
| Importer Contact Information | LG Electronics India, A-24/6, Mohan Cooperative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi-110044 |
| Item Type Name | Dishwashers |
| Item Height | 85 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | TAIZHOU LG ELECTRONICS REFRIGERATION CO. ,LTD., LG Electronics Inc.., 9th floor west wing LG Twin Towers, Yoido dong, Youngdungpo – GU, Seoul 150 -721, Korea Yiodo, P.O, BOX 669 SEOUL |
| Packer Contact Information | LG Electronics Inc.., 9th floor west wing LG Twin Towers, Yoido dong, Youngdungpo – GU, Seoul 150 -721, Korea Yiodo, P.O, BOX 669 SEOUL |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Manufacturer Warranty: 2 Years Comprehensive Warranty & 10 Years on Direct Drive Motor from the date of purchase (T&C Apply) | Contact Brand for queries/assistance @ [Telephone: 08069379999, WhatsApp: 9711709999 & Email: [email protected]] and provide product's model name and seller's details mentioned on your invoice. Brand's service centre will allot you a convenient slot for the service. |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 60D x 60W x 85H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 47 Kilograms |
Materials & Care
| Material Type | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Stainless Steel |
|---|---|
| Finish Type | Matte |
| Inner Material | Stainless Steel |
Style
| Colour | Platinum Silver 3 |
|---|






















