| Noise Level | 58 dB |
|---|---|
| Mounting Type | Wall Mount |
| Included Components | Manuals |
| Controls Type | Touch |
| Voltage | 230 Volts |
| Number of Speeds | 3 |
| Item Weight | 12000 Grams |
| Light Source Type | LED |
| Item Form | Wall-Mounted |
| Specification Met | Energy Star |
| Ventilation Type | Ductless/Recirculating |
| Vent Hood Design | Wall Mounted Canopy Hood |
| Manufacturer | KAFF, 18001802221 |
| Model | ROVER DHC 60 |
| Capacity | 12 Cubic Feet |
| Annual Energy Consumption | 1 Kilowatt Hours |
| Installation Type | Wall Mount |
| Part Number | ROVER DHC 60 |
| Special Features | Auto Clean, Touch Control |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | KAFF |

KAFF 60 CM Filter-less Auto Clean Curved Glass Kitchen Chimney, 1180 m3/hr Suction Capacity with Motion Sensor, Touch Control, Black Glass Front Panel (ROVER DHC 60, Black)
KAFF 60 CM Filter-less Auto Clean Curved Glass Kitchen Chimney, 1180 m3/hr Suction Capacity with Motion Sensor, Touch Control, Black Glass Front Panel (ROVER DHC 60, Black)
The Story
Product information
Additional Information
| ASIN | B084WVJ6P3 |
|---|---|
| Customer Reviews |
6 ratings
3.3 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #1,328,290 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) #534 in Wall-Mount Hoods |
| Date First Available | 18 February 2020 |
| Manufacturer | KAFF, 18001802221 |
| Packer | 18001802221 |
| Importer | 18001802221 |
| Item Weight | 12 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 60 x 50 x 55 Centimeters |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Chimney |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product information
Additional Information
| ASIN | B084WVJ6P3 |
|---|---|
| Customer Reviews |
6 ratings
3.3 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #1,328,290 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) #534 in Wall-Mount Hoods |
| Date First Available | 18 February 2020 |
| Manufacturer | KAFF, 18001802221 |
| Packer | 18001802221 |
| Importer | 18001802221 |
| Item Weight | 12 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 60 x 50 x 55 Centimeters |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Chimney |
























