| Air Flow Capacity | ?1.18E+3 CMPH |
|---|---|
| Material | ?Stainless Steel |
| Noise Level | ?62 dB |
| Mounting Type | ?Wall Mount |
| Included Components | ?1 Indoor Unit |
| Controls Type | ?Touch |
| Voltage | ?230 Volts |
| Number of Speeds | ?3 |
| Item Weight | ?11000 Grams |
| Light Source Type | ?LED |
| Filter Type | ?Baffle |
| Item Form | ?Wall-Mounted |
| Specification Met | ?Energy Star |
| Ventilation Type | ?Ducted |
| Vent Hood Design | ?Wall Mounted Canopy Hood |
| Manufacturer | ?KAFF, 18001802221 |
| Control Method | ?Touch |
| Model | ?PRIMA DHC 60 |
| Capacity | ?11 Kilograms |
| Annual Energy Consumption | ?1 Watts |
| Installation Type | ?Wall or Ceiling |
| Part Number | ?PRIMA DHC 60 |
| Special Features | ?Auto Clean, Touch Control |
| Fuel Type | ?Electric |
| Airflow Displacement | ?1180 CMPH |
| Number of Vents | ?1 |
| Batteries Included | ?No |
| Batteries Required | ?No |
| Manufacturer | ?KAFF |

KAFF 60 CM Auto Clean Curved Glass Kitchen Chimney, 1180 m3/hr Suction Capacity with Motion Sensor, Touch Control, Heavy Duty SS Baffle Filter, Black Glass Front Panel (PRIMA TX DHC 60, Black)
KAFF 60 CM Auto Clean Curved Glass Kitchen Chimney, 1180 m3/hr Suction Capacity with Motion Sensor, Touch Control, Heavy Duty SS Baffle Filter, Black Glass Front Panel (PRIMA TX DHC 60, Black)
The Story
Product information
Additional Information
| Manufacturer | KAFF, 18001802221 |
|---|---|
| Packer | 18001802221 |
| Importer | Kaff Appliances (I) Pvt.Ltd ,S.S. Plaza, 4th Floor, Sector -47 , Gurgaon -122018 Haryana |
| Item Weight | 11 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 60 x 48 x 43 Centimeters |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Chimney |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product information
Additional Information
| Manufacturer | KAFF, 18001802221 |
|---|---|
| Packer | 18001802221 |
| Importer | Kaff Appliances (I) Pvt.Ltd ,S.S. Plaza, 4th Floor, Sector -47 , Gurgaon -122018 Haryana |
| Item Weight | 11 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 60 x 48 x 43 Centimeters |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Chimney |
























