
The Story
| Capacity | 7 Kilograms |
|---|---|
| Additional Features | 2X Power Steam, 3D Wash System, Active Color Protection, Auto Imbalance System, Child Lock, Hard Water Wash, High Low Voltage Protection, Hot Steam, Inbuilt Heater, Machine Level Indicator, Programe Memory Backup, Protective Rat Mesh |
| Access Location | Top Load |
| Finish Types | Metallic |
| Cycle Options | Delicates, Heavy Duty, Jeans, Rinse, Spin |
| Controls Type | Push Button |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Max Rotational Speed | 720 RPM |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Keypad |
| Number of Programs | 8 |
| Installation Type | Freestanding |
| Item Dimensions D x W x H | 58D x 55W x 85H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 35000 Grams |
| Item Depth | 22.83 inches |
| Colour | Grey |
|---|---|
| EU Spare Part Availability Duration | 10 Years |
| Brand Name | IFB |
|---|---|
| Model Name | TL-REGS 7.0KG AQUA |
| Included Components | 1 Unit Washing Machine, Outlet Drain Pipe, User Manual |
| Manufacturer | IFB, IFB Industries Limited, L-1, Verna Industrial Estate, South Goa |
| Customer Reviews |
(168)
4.3 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0B38NTY9K |
| Item Type Name | Top Load Washing Machine |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 85 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | IFB Industries Limited, L-1, Verna Industrial Estate, South Goa |
| Packer Contact Information | IFB Industries Limited, L-1, Verna Industrial Estate, South Goa |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | IFB washers come with India’s best warranty 4 Years Comprehensive Warranty + 10 years Motor Warranty + 10 years Spares Support |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Capacity | 7 Kilograms |
|---|---|
| Additional Features | 2X Power Steam, 3D Wash System, Active Color Protection, Auto Imbalance System, Child Lock, Hard Water Wash, High Low Voltage Protection, Hot Steam, Inbuilt Heater, Machine Level Indicator, Programe Memory Backup, Protective Rat Mesh |
| Access Location | Top Load |
| Finish Types | Metallic |
| Cycle Options | Delicates, Heavy Duty, Jeans, Rinse, Spin |
| Controls Type | Push Button |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Max Rotational Speed | 720 RPM |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Keypad |
| Number of Programs | 8 |
| Installation Type | Freestanding |
| Item Dimensions D x W x H | 58D x 55W x 85H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 35000 Grams |
| Item Depth | 22.83 inches |
| Colour | Grey |
|---|---|
| EU Spare Part Availability Duration | 10 Years |
| Brand Name | IFB |
|---|---|
| Model Name | TL-REGS 7.0KG AQUA |
| Included Components | 1 Unit Washing Machine, Outlet Drain Pipe, User Manual |
| Manufacturer | IFB, IFB Industries Limited, L-1, Verna Industrial Estate, South Goa |
| Customer Reviews |
(168)
4.3 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0B38NTY9K |
| Item Type Name | Top Load Washing Machine |
| Country of Publication | India |
| Item Height | 85 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | IFB Industries Limited, L-1, Verna Industrial Estate, South Goa |
| Packer Contact Information | IFB Industries Limited, L-1, Verna Industrial Estate, South Goa |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | IFB washers come with India’s best warranty 4 Years Comprehensive Warranty + 10 years Motor Warranty + 10 years Spares Support |
























