| Item Weight | ?31.5 Kilograms |
|---|---|
| Annual Energy Consumption | ?360 Watts |
| Included Components | ?1 Fully Automatic Washing Machine, User Manual and Warranty card |
| Specification Met | ?Energy Star |
| Controller Type | ?Fully Automatic |
| Wattage | ?360 Watts |
| Option Cycles | ?8 |
| Number of Washing Cycles | ?8 |
| Finish Type | ?Mettalic |
| Laundry Appliance Drum Material | ?stainless steel |
| Manufacturer | ?Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg Co Ltd, Godrej & Boyce MFG Co Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: 18002095511 (toll free) Or text ‘Hi’ to 9321665511 on WhatsApp |
| Model | ?52141601SD00420 |
| Noise Level | ?60 dB |
| Part Number | ?52141601SD00420 |
| Form Factor | ?7.5 Kg |
| Special Features | ?Curved end to end tinted Toughened glass, Water Protected Rear control Panel, Soft Shut, Flip Lid Detergent Drawer, Upto 26 Customiseable wash programs, Hygiene Rinse, Super dry, Zero Pressure Technology,Metallic Cabinet, Tub Clean, 5 Star Energy Rating |
| Material | ?Stainless Steel |
| Batteries Required | ?No |
| Manufacturer | ?Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd |
| Country of Origin | ?India |

Godrej 7.5 Kg 5 Star Zero Pressure Technology Fully-Automatic Top Load Washing Machine (WTEON VLVT 75 5.0 FDTN MTBK, Metallic Black, With 26 Flexi Wash Programs)
Godrej 7.5 Kg 5 Star Zero Pressure Technology Fully-Automatic Top Load Washing Machine (WTEON VLVT 75 5.0 FDTN MTBK, Metallic Black, With 26 Flexi Wash Programs)
Original: $187.86
-65%$187.86
$65.75The Story
Product information
Additional Information
| Manufacturer | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg Co Ltd, Godrej & Boyce MFG Co Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: 18002095511 (toll free) Or text ‘Hi’ to 9321665511 on WhatsApp |
|---|---|
| Packer | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: 18002095511 (toll free) Or text ‘Hi’ to 9321665511 on WhatsApp |
| Item Weight | 31 kg 500 g |
| Item Dimensions LxWxH | 56.5 x 56.5 x 97 Centimeters |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Washing Machines & Dryers |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product information
Additional Information
| Manufacturer | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd, Godrej & Boyce Mfg Co Ltd, Godrej & Boyce MFG Co Ltd, Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: 18002095511 (toll free) Or text ‘Hi’ to 9321665511 on WhatsApp |
|---|---|
| Packer | Godrej & Boyce Mfg. Co. Ltd., Pirojshanagar, Vikhroli (W), Mumbai - 400 079 Contact: 18002095511 (toll free) Or text ‘Hi’ to 9321665511 on WhatsApp |
| Item Weight | 31 kg 500 g |
| Item Dimensions LxWxH | 56.5 x 56.5 x 97 Centimeters |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Washing Machines & Dryers |






















