
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Fixed Speed Window AC (Copper, Turbo Cool, Fan Modes-Auto/High/Medium/Low, Hydrophilic Blue Fins, Dust Filters, Self-Diagnosis, WFE318L, White)
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Fixed Speed Window AC (Copper, Turbo Cool, Fan Modes-Auto/High/Medium/Low, Hydrophilic Blue Fins, Dust Filters, Self-Diagnosis, WFE318L, White)
Original: $297.44
-65%$297.44
$104.10The Story
Technical Specifications:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Model | WFE318L |
| Technology | Fixed Speed |
| Compressor Type | Rotary |
| Dimensions (W x D x H) | 660 x 660 x 430 mm |
| Net Weight (Indoor Unit) | 50 kg |
| Refrigerant Quantity | 0.48 kg (R32) |
| Ambient Temperature Limit | Up to 52°C |
| Condenser Coil | 100% Copper |
| Country of Origin | India |
What’s in the Box:
- 1 x Blue Star Window AC Unit
- 1 x Remote Control
- 1 x User Manual
- 1 x Warranty Card

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Technical Specifications:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Model | WFE318L |
| Technology | Fixed Speed |
| Compressor Type | Rotary |
| Dimensions (W x D x H) | 660 x 660 x 430 mm |
| Net Weight (Indoor Unit) | 50 kg |
| Refrigerant Quantity | 0.48 kg (R32) |
| Ambient Temperature Limit | Up to 52°C |
| Condenser Coil | 100% Copper |
| Country of Origin | India |
What’s in the Box:
- 1 x Blue Star Window AC Unit
- 1 x Remote Control
- 1 x User Manual
- 1 x Warranty Card
























