| Brand | Blue Star |
|---|---|
| Model | WFD309L |
| Energy Efficiency | 3 Star |
| Capacity | 8 Tons |
| Annual Energy Consumption | 648.07 Kilowatt Hours Per Year |
| Noise Level | 56 dB |
| Installation Type | Window |
| Part Number | WFD309L |
| Form Factor | Window |
| Special Features | Sleep Mode |
| Colour | White |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 2490 Watts |
| Included Components | 1 AC unit, 1 Remote Control, 1 User manual, 1 Warranty Card |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | Yes |
| Manufacturer | Blue Star Limited |
| Country of Origin | India |

Blue Star 0.8 Ton 3 Star Fixed Speed Window AC (Copper, Turbo Cool, Fan Modes-Auto/High/Medium/Low, Hydrophilic Blue Fins, Dust Filters, Self-Diagnosis, WFD309L, White) (Open / Without Box)
Blue Star 0.8 Ton 3 Star Fixed Speed Window AC (Copper, Turbo Cool, Fan Modes-Auto/High/Medium/Low, Hydrophilic Blue Fins, Dust Filters, Self-Diagnosis, WFD309L, White) (Open / Without Box)
Original: $213.91
-65%$213.91
$74.87The Story
Product information
Additional Information
| Manufacturer | Blue Star Limited, BLUE STAR LIMITED, KASTURI BUILDINGS, MOHAN T ADVANI CHOWK, JAMSHEDJI TATA ROAD, CHURCHGATE, MUMBAI 400 020 |
|---|---|
| Packer | BLUE STAR LIMITED, KASTURI BUILDINGS, MOHAN T ADVANI CHOWK, JAMSHEDJI TATA ROAD, CHURCHGATE, MUMBAI 400 020 |
| Importer | BLUE STAR LIMITED, KASTURI BUILDINGS, MOHAN T ADVANI CHOWK, JAMSHEDJI TATA ROAD, CHURCHGATE, MUMBAI 400 020 |
| Item Weight | 40 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 37 x 56 x 57.1 Centimeters |
| Generic Name | Window Air Conditioner |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product information
Additional Information
| Manufacturer | Blue Star Limited, BLUE STAR LIMITED, KASTURI BUILDINGS, MOHAN T ADVANI CHOWK, JAMSHEDJI TATA ROAD, CHURCHGATE, MUMBAI 400 020 |
|---|---|
| Packer | BLUE STAR LIMITED, KASTURI BUILDINGS, MOHAN T ADVANI CHOWK, JAMSHEDJI TATA ROAD, CHURCHGATE, MUMBAI 400 020 |
| Importer | BLUE STAR LIMITED, KASTURI BUILDINGS, MOHAN T ADVANI CHOWK, JAMSHEDJI TATA ROAD, CHURCHGATE, MUMBAI 400 020 |
| Item Weight | 40 kg |
| Item Dimensions LxWxH | 37 x 56 x 57.1 Centimeters |
| Generic Name | Window Air Conditioner |






















